Teomanpaşa Mh.Yeşilırmak Cd.Mısır Çarşısı St.F blok No:19 Kepez/ANTALYA0554 431 19 80umut@cevrearti.comPazart. Cumr. 10:00 22:00

İÇME SUYU DEPO TEMİZLİĞİ

Project 1 of 4

SU DEPOLARININ DEZENFEKSİYONU

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olan patojen mikroorganizmaların yok etmek ve içme sularında kötü tat ve kokuya neden olan organik maddeleri ve organizmaları uzaklaştırmak için yapılan çalışmaların ve uygulamaların tümünü kapsayan bir hizmettir. Bulaşıcı hastalıklar için su en elverişli geçiş vasıtasıdır. Su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyunda, klor aktivitesini yitirmekte ve mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşmaktadır. Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfektesinin yapılmaması sonucunda, meydana gelen fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlilikler, su depolarında; çamurlaşma, dökülme, paslanma, suda; renk,koku ve bakteri oluşumu neden olmaktadır. Bu durum suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok etmektedir.Suyun sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir şekilde halka ulaşması için, şebeke suyu istenen kaliteyi sağlasa bile, belli dönemlerde şebeke hatlarında yapılan bakım onarım çalışmaları sonrasında, suya bulaşan kirleticilerde depolar için büyük risk oluşturmaktadır.Sonuç olarak içme ve kullanma suyu depolarının bakım, onarım, temizlik ve dezenfekte işlemleri için standart kriterler belirlenmeli; bu standartlar ile depo içerisindeki suyun kullanım amacını ve kalitesini koruyabilecek şekilde gerekli denetimleri yapılmalıdır.

KİRLİ SU DEPOLARI SAĞLIMIZI NASIL ETKİLER

Su Depolarındaki suları içmesek bile, domuz gribi (H1N1) tehlikesinin en önemli önleyicisi olan; ellerin temizliği, sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo ve tuvalette kullanımı, dişlerimizin fırçalanması, bulaşık ve çamaşır yıkanması ile de, sudaki mikroplar vücudumuza girmektedir.(Tifo, Tifüs, Dizanteri, Kolera ve Hepatit, Lejyoner gibi hastalıklar yayılmaktadır.)

Ayrıca kirli su deposunda görülen pas ve kum tanecikleri, hidrofor, arıtma cihazı, çamaşır ve bulaşık makinalarımızı tahrip ederek bozmaktadır. Periyodik temizlikleri yapılmayan su depolarında; kedi ve fare ölüleri ile solucan, böcek, çamur, pas ve mantar tabakaları oluşur. Bunu önlemenin tek yolu; sadece bu tür oluşumları temizlemek için özel üretilmiş olan dezenfekte maddesi kullanarak su depolarını yılda en az bir defa periyodik olarak hijyenik temizlik yaptırmak ve dezenfekte ettirmektir.

NASIL TEMİZLİYORUZ

  1. - Fazla su dalgıç pompa ile dışarı atılır,
  2. - Tek kullanımlık hijyenik kıyafetlerini giyen dezenfekte personeli deponun içine girer,
  3. - 150 bar basınçlı tazyik makineleri ile deponun iç yüzeyleri yıkanır,
  4. - Depo dibine çöken demir oksitler, bisülfatlar, kum, çamur ve balçık gibi maddeler tahliye edilir,
  5. - Dezenfekte elemanı yüksek konsantrasyondaki dezenfektanın tüm yüzeylere temasını sağlar,
  6. - Yeteri süre bekletilen çözelti dalgıç pompa ile tahliye edilerek, depo iyice durulanır,
  7. - Deponuz temizlenmiş ve dezenfektesi yapılmış olarak size teslim edilir,
  8. - Su depolarının fiziksel temizlik ve dezenfekte işlemi tamamlandıktan sonra, dezenfekte ekibimiz size depo ve yapılan çalışma hakkında bilgi vermek amaçlı – “Dezenfekte Bilgi Formu” verir,
  9. - Deponuzun işlem öncesi ve sonrası fotoğrafları çekilir ve Çevre  Mühendisimiz, Çevre Teknikerimiz tarafından detaylı raporlama yapılarak, tarafınıza ulaştırılır,
  10. - Bir sonraki dezenfekte tarihiniz sistemimizde kayıtlı tutulur ve zamanı geldiğinde tarafınıza bilgi verilir.

TEMİZLEME SİSTEMİNİN ÇALIŞMASI

Su deposu boşaltılır: Depo içinde kalan su dalgıç pompa aracılığıyla drene edilir. Depo içinde yer alan tüm kaba kalıntılar dışarı alınır.
Depo yüzeyleri yıkanır: Basınçlı su jeti ile tüm yüzeyler temiz su ile yıkanır. Ardından KLOR DİOKSİT ile tüm yüzeyler fırçalanır.
Kirli su drene edilir: Yıkama sonrası oluşan kirli su, depo dışına çıkarılır.
Durulama: Tüm depo yüzeyleri tekrar basınçlı su jeti ile yıkanarak depo içinde depolama yapılır.

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Menu